+130 IQ Seviyeli İnsanların Kesinlikle İzlemesi Gereken Bir Dizi Genius (Dahi)

genius dizisi Albert Einstein

Genius (Dahi) dizisinin konu aldığı Albert Einstein’ ın hayatı (biyografisi)

Yine efsane Drian Grazer ve Ron Howard’ ın yarattığı bir National Geographic dizisi ile karşınızdayız. Genelde belgesel türünden içeriklere yer veren National Geographic‘ in ilk senaryolu drama dizisidir. Genious (Dahi) dizisinde Albert Einstein‘ın hayatı farklı bir bakış açısıyla ele almıştır. Genius dizisini aynı zamanda Netflix üzerinden de izleyebilirsiniz. Ünlü bilim adamlarının (özellikle Albet Einstein‘ in) biyografilerini merak ediyorsanız kesinlikle bu diziyi izlemelisiniz.

Geoffrey Rush Altın Küreye sahip olmasıyla birlikte oldukça başarılı bir performans sergilemiştir. Dizinin 2. Sezonunda bir diğer dahiye, Pablo Picasso’ ya odanlanmıştır. Dizi 3. Sezonunda ise tarihteki cinsiyet eşitliliğinin gösterilmesi sebebiyle Mary Shelley’ i konu alması umuluyordu. Proje bakımından uyumsuzluk sebebiyle Aretha Franklin’ le seriye devam etme kararı alınmıştır.

Genius Dizisinin Oyuncuları

Genius Dizisinin Bölümleri

Genius’un aynı zamanda ilk sezonu, 10 bölümden oluşuyor. Diziye konu olan ve hayatı anlatılan ünlü bilim adamı ise Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein .

Albert Einstein’i dünya üzerinde tanımayan kimse yoktur fakat bu diziden sonra onu daha iyi tanıyacağınıza inanıyorum. Önemli bir husus da dizinin özel görelilik veya izafiyet teorileri hakkında netlik kazandırmasıdır.

Spoiler : Dizinin tren sahnesinde bunu daha iyi anlayacaksınız.

Özel Görelilik Kuramı veya İzafiyet Teorisi Nedir?

genius dahi

izafiyet teorisi ve özel görelilik kuramı hakkında göreceli hareket

Zaman ancak hareketle, cisim hareketle, hareket cisimle vardır. O halde; cisim, hareket ve zamandan birinin diğerine bir önceliği yoktur. Galileo‘nin Görelilik Prensibi, zamanla değişmeyen hareketin göreceli olduğunu; mutlak ve tam olarak tanımlanmış bir hareketsiz halinin olamayacağını önermekteydi. Galileo‘nin ortaya attığı fikre göre; dış gözlemci tarafından hareket ettiği söylenen bir gemi üzerindeki bir kimse geminin hareketsiz olduğunu söyleyebilir.

Adolf Hitler Döneminde Alman Bilim Adamlarının Yaşadıkları Sıkıntılar

Dizinin önemli bir kısmında Adolf Hitler döneminde yahudi kökenli Alman bilim adamlarının yaşadıkları sıkıntılara değinilmiştir. O dönemlerde biliyorsunuz ki bazı bilim adamları Almanya’ dan kaçıp ülkemize gelmiştir. Yahudi kökenli Almanlara zulüm edilmiştir.

Atom Bombası Faciası

Albert, dikbaşlı yapısı gereği fizik sevdası için ailesini karşısına almıştır. Aşık olduğu kızı geri plana atarak bitmek bilmeyen hayal dünyasında sürekli yeni soruların peşine cevaplarını aramayı sürdürmekten asla geri kalmamıştır. Dünyayı sarsan atom bombası faciasında adının manşetlerde yer alması da Nobel komitesinin ısrarla Alber’ e cephe alması Profesör Einstein’ ı sarsmıştır.

Dizideki Diğer Ünlü Bilim İnsanları

Genius dizisinde Albert Einstein’ dan başka o dönemde yaşamış olan diğer ünlü bilim insanları da yer veriliyor. Bu isimlerin Einstein ile olan ilişkilerinden ve Nobel ödülü yarışından kesitler görmemiz mümkündür. Dizide ismi geçen bazı ünlü bilim insanları ise şöyle: Philipp Lenard, Max Planck, Fritz Haber, Niels Bohr, Marie Curie, Ernst Weber

Genç Albert karakterini oynayan Johnny Flynn aslında bir müzisyendir ve kendisinin 2013 yılında yayımlanan “Einstein’s Idea” adlı şarkısını da dinlemek isteyebilirsiniz.

Johnny Flynn – Einstein’s Idea